Math Word Problem?

A grocer sold either one peach or one pear to each customer who came in. He charged 5% more for a peach than he did for a pear. If he grossed $7.99, then how many peaches did he sell, how many pears did he sell, and how much did he charge for each fruit?

1 Answer

Relevance
  • Anonymous
    6 months ago

    20 pears @20¢, 19 peaches @21¢

Still have questions? Get answers by asking now.